התפתחות הדפוס ובתי דפוס בעולם

במשאל שנערך לקראת תום האלף השני נבחר מכבש הדפוס להמצאה הגדולה ביותר של האלף. הדפוס לא הומצא על ידי יוהאן גוטנברג במאה ה-15, אלא שההמצאה מיוחסת לו, מכיוון שפיתח את מכבש הדפוס המודרני, שבעזרתו ניתן היה להדפיס כמויות גדולות של העתקים עבור ספרים, חוברות עיתונים וכדומה, ובכך פתח האיש פתח להתפתחות המודרנה על כל משמעויותיה הרבות. יש הרואים בהמצאה זו יחד עם המצאת הגלגל, וכתב ה-א"ב את שלוש ההמצאות הגדולות של האדם.

הדפוס הומצא כנראה בסין ועדויות לדפוס קדום נמצאו בארץ זו, והן מתוארכות לשנת 2000 לפני הספירה, אבל תהליך הדפוס הומצא על ידי פי שנג בשנת 1040 בסין. את מכבש הדפוס המודרני המציא גוטנברג במאה ה-15, ומאז נפתחו בתי דפוס בכל רחבי העולם.

 

המצאה שמשנה את העולם

המצאתו של גוטנברג נחשבת לפורצת דרך, ומשנת עולם בגלל ששכלל את הקיים, והפך את הדפוס ליעיל, זול ופשוט. גוטנברג הפריד בין האותיות, וצרף אותן יחד כדי לבנות שורה של דפוס, ועל ידי צירוף השורות לעמד עמוד שלם (מה שמוכנה סדר). עד להמצאתו היה נהוג להכין עמוד שלם לדפוס מאבן או מעץ. לוחות אלה היו חד פעמיים, וגולפו על ידי אמנים מיוחדים, אך בתום ההדפסה לא ניתן היה לעשות בהם שימוש חוזר. גוטנברג יצר את האותיות הבודדות שלו ממתכת שאפשרה שימוש חוזר בהם.

הספר הראשון שהודפס תחת מכבשו של גוטנברג היה התנ"ך. ההמצאה גרמה להוזלת מחיר הדפוס באחוזים גדולים, ולא דרשה עוד אמנים כדי להכין את הלוחות. ההמצאה הנגישה את המילה הכתובה להמונים, וגרמה לדחיפה הגדולה ביותר בלימודי קרוא וכתוב, שבתורם גרמו להתפתחות המודרנה על כל גלגוליה החברתיים, הטכנולוגיים והתרבותיים.

מגוטנברג עד ימנו

המצאת מכבש הדפוס של גוטנברג הביאה לפתיחת בתי דפוס בכל רחבי אירופה, ומיד לאחר מכן נפתחו בתי דפוס בכל רחבי העולם. מאז התפתח הדפוס באופן נרחב ביותר, וניתן לציין שלוש נקודות התפתחות, שמהוות את הבסיס לבתי הדפוס של היום:

דפוס בלט – זוהי למעשה השיטה שהומצאה על ידי גוטנברג, והיא נחשבת לשיטת הדפוס התעשייתית הראשונה. לוחות הדפוס הוכנו בתחילה ביד בכתב ראי, ועליהם מרחו צבע שעליו הניחו את הדף להדפסה. ההדפסה עצמה נעשתה על ידי מכבש או גלגלת המצמידים את הנייר לאותיות הצבועות. שיטת דפוס זו מכונה שיטת הדפסה ישירה, והיא היתה נפוצה בכל העולם עד למאה העשרים.

דפוס אופסטדפוס אופסט הינה השיטה המקובלת להדפסה המונית של עיתונים, חוברות ספרים וכדומה. בשיטה זו עשוי לוח ההדפסה מסגסוגת אלומיניום המצופה אמולסיה או מנייר עבה. הלוח עובר תהליך של פיתוח (כמו סרטי צילום ישנים), והצורה הדרושה לדפוס נצרבת בו. הלוח מוצמד לתוף ועליו מורחים צבע בשיטה מיוחדת. הנייר נדחק בין התוף עם הלוח ובין תוף לוחץ ויוצא מהצד השני מודפס ונקי.

דפוס דיגיטלי – עם כניסת הטכנולוגיה הממוחשבת נכנסו לבתי הדפוס שיטות הדפסה חדשות, ובראשם הדפוס הדיגיטלי. בשיטה זו מקבלת מכונת הדפוס את המידע להדפסה באופן דיגיטלי מקובץ של מחשב, שניתן לשלוח אותו מכל מקום בצורת אימייל, ומדפיסה אותו על נייר (בדומה למדפסת הביתית). מכונת דפוס זו משמשת בעיקר להדפסת כמויות קטנות יחסית של העתקים, ונעשה בה שימוש להדפסת פוסטרים, עלונים וכדומה.